Cips Fıstık

Cips Fıstık

Dünya çapında sevilerek tüketilen atıştırmalıklar arasında yer alan cips fıstık, aynı zamanda yararlı cipslerdendir. İçerisinde kavrulmuş fıstık bulunmaktadır. Eşsiz lezzeti ile en tatlı sohbetlere eşlik eden aperatif olarak tükettiğimiz bu fıstık türü, özellikle çocukların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Cips fıstığın yapılmasındaki ilk işlem fıstıkların ılık suda bekletilerek ıslatılmasından geçer. Ardından ıslanmış olan yer fıstıkları üzerinde bulunan kırmızı kabuğundan arındırılır. Bu işlemin ardından bir kaba alınarak bekletilir. Daha sonra fıstıkların tadı için en önemli işlem sırasına geçilir. Bunun için domates salçası, sarımsak tozu, çeşni, tuz, isteğe göre karabiber gibi baharatlar ile fıstıklar harmanlanır. Katılan soslar ile harmanlanan fıstıklar bir tencere içerisinde lezzeti içine çekmesi için bir süre bekletilir. Tüm bu baharatların özünü içine çeken fıstıklar soğumaya bırakılır. Ardından çıtır çıtır cips soslu fıstıklar, çıtır çıtır lezzetine ve iştah açan görüntüsüne kavuşmuş olur.

Soslu cips fıstık yağ oranı oldukça fazla atıştırmalıklar arasında yer alır. Ancak buna rağmen besin değeri oldukça yüksektir. İçermiş olduğu B ve E vitaminleri bakımında oldukça zengindir. Diyetisyenler tarafından cips fıstık tüketilmesinde bir sakınca görülmemektedir.

Halktan

BİZE ULAŞIN

Görüş/Öneri ve diğer talepleriniz için bize 7/24 ulaşabilirsiniz. Düşünceleriniz bizim için kıymetli.

2021 © Tüm hakkı www.halktan.com.tr’ye aittir.