Toz Zencefil

Toz Zencefil

Zencefilgiller ailesinden gelen ve ince ve uzun yaprakları olan zencefil, kırmızı çiçekler açan çok yıllık uzun ömürlü bir bitkidir. Bitkinin kendisi ve kökü aynı isimle anılır. 1 metreye kadar uzayabilen zencefilin kökleri, yumru biçiminde olup baharat yapımında ve ilaç sektöründe kullanılır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller nedeniyle besin değeri yüksektir.

Hem sağlıklı hem de şifalı bir bitkidir. C vitamini ve B6 vitamini içeren zencefil ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum minerallerini de içerir. Taze olarak ya da kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kullanılan zencefil, pek çok rahatsızlık için şifa kaynağıdır. Boğaz ağrısına, kuru öksürüğe, regl ağrılarına, şeker seviyesini dengelemeye ve kötü kolesterolü düşürmeye karşı faydalıdır.

Toz zencefil ne için kullanılır ve kullanım biçimleri nelerdir konuları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Toz Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Toz zencefil faydaları çok olan bir besin ve şifa kaynağıdır. Çeşitli enfeksiyonlarda, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde, cilt sağlığı ve bakımı gibi alanlarda kullanılan faydalı bir baharattır. Keskin bir tadı ve aroması vardır. Toz zencefil rengi kirli beyaz olup biraz da krem rengini andıran yapıdadır. Sağlık alanındaki faydaları şöyle sıralanabilir:

Bulantı kusma tedavisinde faydalıdır. Deniz tutması, hamilelik, kemoterapi veya üşütmeye bağlı olarak oluşan bulantılı kusma rahatsızlığında kullanılır. Hastanın hemen rahatlamasına yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda toz zencefilin, kusma, hazımsızlık, ishal ve karın ağrısı gibi sorunların tedavisinde çok etkili bir bitki olduğu tespit edilmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini ve antioksidan kaynağı olan limon ile birlikte kullanıldığında bağışıklık sistemi direnç kazanır. Toz zencefilli limonlu su karışımı enfeksiyonlarla mücadele etmede çok faydalıdır. Grip ve salmonella gibi enfeksiyonlardan korumak için ideal bir karışımdır.

Zekâ seviyesini artırma konusunda da faydalıdır. Toz zencefil anti-enflamatuar ve antioksidan özellik taşır. Yapılan bir araştırmada, zencefilin orta yaş grubundaki kadınların hafızasını güçlendirdiği ve bilişsel işlevlerini çoğalttığı konusunda önemli bulgular elde edilmiştir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür. Her sabah zencefil çayı içmek bu fayda için yeterlidir.
Yumurtalık kanseri tedavisinde faydalıdır. Yumurtalık kistlerini küçültmek için de toz zencefil ve limon suyu karışımından faydalanmak mümkündür. Konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar yeterli olmamakla birlikte fayda gören kişilerin sayısı oldukça fazladır.

Karaciğer fonksiyonunu artırmak için kullanılabilir. Toz zencefil limon suyu karışımı karaciğer sağlığı için çok faydalıdır. Karaciğerdeki hasarları tedavi etmek amacıyla kullanılır.

Ağrı kesici ve ağrıyı tedavi edici özelliği vardır. Toz zencefil anti-enflamatuar etkileri nedeniyle migren, adet dönemi krampları, bir hastalık veya ameliyat nedeniyle görülen ağrıları gidermede oldukça etkilidir.

Toz zencefil çayı bağırsak hareketlerinde artış yaparak tuvalete çıkışın düzenli olmasını sağlar. Kabızlık sorunu olanlar için önerilir.

Halktan

BİZE ULAŞIN

Görüş/Öneri ve diğer talepleriniz için bize 7/24 ulaşabilirsiniz. Düşünceleriniz bizim için kıymetli.

2021 © Tüm hakkı www.halktan.com.tr’ye aittir.