Kabak Çekirdeği Nevşehir

Kabak Çekirdeği Nevşehir

Kabak çekirdeği; kendine özgü lezzete sahip olan, dört mevsim boyunca her yaş grubunun tüketebileceği bir kuruyemiş çeşididir. Yüksek oranda magnezyum, demir, bakır ve çinko içermektedir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları
Çiğ kabak çekirdeği magnezyum olarak çok zengin bir besin kaynağıdır. Magnezyum, insan sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca kabak çekirdeği bağışıklık sistemi için önemli bir rol taşıyan çinkoyu da bol miktarda içermektedir. Prostat kanseri başta olmak üzere, birçok kanser türüne yakalanma riskini de en aza indirgemede yardımcı olmaktadır. Bol miktarda omega 3 içermektedir.

Kalp Sağlığını Korur: Kabak çekirdeğinin faydalarından birisi de kalp sağlığını korumasıdır. Bir su bardağı kabak çekirdeği tüketmek, insan vücudunun ihtiyacı olan fizyolojik fonksiyonlar için magnezyum sağlamaktadır. Kabak çekirdeğinin içermiş olduğu magnezyum kalp başta olmak üzere birçok organ için oldukça önemlidir. Kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca diş sağlığı için de önemli bir rolü bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kabak çekirdeği çinko açısından da zengin bir besin kaynağıdır. Çinko bağışıklık sistemini güçlendirirken, hücrelerin çoğalmasına, uyku sorunlarının ortadan kalkmasına, cilt ve göz sağlığının daha iyi olmasına da yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra özellikle erkekler için cinsel fonksiyonları arttırmada da etkilidir. Vücuttaki çinko eksikliği birçok hastalığa davetiye çıkartabilir. Çinko eksikliğinin olması halinde soğuk algınlıklarından daha çabuk etkilenebilirken; grip, depresyon, düşük yapma ve akne gibi ciddi sağlık problemleriyle de karşılaşabilirsiniz. Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketimi, vücudun ihtiyacı olan çinko değerlerini sağlıklı bir seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır.

Omega-3 Gücü: Kabak çekirdeği, diğer besin kaynaklarına göre daha fazla Omega-3 içermektedir. Omega-3 yağları diyabeti azaltır, kalp hastalıklarını en aza indirger, kötü kolesterole karşı etkilidir ve kanın akışkanlık seviyesini de arttırmaktadır. Bu sayede damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara karşı büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra, vücudun kanserle savaşına da destek olacaktır. İltihap sorunlarına karşı da etkilidir, ayrıca yaşlanmayı da azaltır.

Prostat Hastalığından Korur: Özellikle erkeklerin ilgilenmesi gereken bir durumdur. Son yıllarda erkeklerde en çok rastlanan hastalıklardan birisi prostattır. Kabak çekirdeği prostat hastalığına karşı en etkili olan çinkoyu zengin bir miktarda içermektedir. Kabak çekirdeğinin düzenli tüketiminde, prostat hastalığına yakalanmaya karşı önem alınmış olunur.

Diyabete İyi Gelir: Hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre insülin düzeyini dengelediği kanıtlanmıştır. Diyabet hastalığından dolayı kaynaklanan komplikasyonları önleyerek, diyabetten dolayı rastlanan diğer sağlık sorunlarıyla da karşılaşılmasına da engel olmaktadır. Bu sağlık sorunlarının başında da göz ve kalp sağlığı gelmektedir.

Kalp ve Karaciğer Sağlığına Faydalıdır: Kabak çekirdeği lifler, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar açısından zengin bir besin kaynağıdır. Kabak çekirdeğinin içermiş olduğu bu maddeler özellikle kalp ve karaciğer açısından çok önemli olup, tüm organları da güçlendirmektedir.

Dinlendirir: Akşamları yatmadan önce kabak çekirdeği tüketmek serotonin ve melatonin üretimi için gerekli olan triptofanı arttırmaktadır. Bu sayede güzel bir uyku uyuyabilir ve dinlenme imkanı da elde edebilirsiniz. Özellikle yorgun ve stresli iş günlerinden sonra dinlenmek, deliksiz bir uyku uyumak için iyi bir tercih olabilir.

Halktan

BİZE ULAŞIN

Görüş/Öneri ve diğer talepleriniz için bize 7/24 ulaşabilirsiniz. Düşünceleriniz bizim için kıymetli.

2021 © Tüm hakkı www.halktan.com.tr’ye aittir.